Zvířecí terapie
Ke zvířecí psychoterapii se většinou používají psi a koně, menšinově však i kočky. Správný efekt má zooterapie tehdy, když je proces terapie odborně veden a někam směřován. Cílem zvířecí terapie je obvykle dopracovat se ke zlepšení emočních, kognitivních a tělesných funkcí.
Canisterapie je způsob terapie pomocí psa
Využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Základem je vybudování vztahu mezi člověkem a psem. Její účinky nenásilnou formou odstraňují nepříjemné psychické stavy. Její pomoci se využívá ke zlepšení psychiky při postižení, zapomínání, samotě, odloučení, pocitu zbytečnosti, strachu z okolí či obavy ze psů.
Úspěchy této metody jsou znatelné, lidé v přítomnosti zvířete ožívají, zapomínají na své problémy, zlepšuje se jejich psychický i fyzický stav. Při terapii je podstatná dobrá povaha psa a zodpovědní psovodi, kteří s nimi navštěvují specializovaná zařízení nebo jedince. Jedná se o velmi úspěšnou metodou při navazování kontaktu s citově deprimovanými dětmi, autisty, lidmi s poruchou komunikace, ve stáří. Canisterapie probíhá pod vedením canisterapeuta. Bývá skupinová nebo individuální.
Canisterapie je vhodná pro zlepšení následujících postižení:
Mentálního postižení - rozvíjí motorickou činnost, podporuje fantazii, komunikativnost a sbližování se, udržení pozornosti, používá se při rehabilitačním cvičení.
Tělesného postižení - motivace k rehabilitaci, menší závislost na pomoci jiných, zvýšení sebejistoty.
Psi nedokáží rozdělovat podle vzhledu, zdraví, nemoci, bohatství. Proto tato zvířata se zlatým srdcem pomáhají i pouhou přítomností. Umění potěšit spočívá v tom – být sám potěšen.
Felinoterapie
Hravá a mazlivá povaha koček je dar ‒ to ví každý, kdo má doma kočičku. O chvilky radosti s chlupatými tvory by však neměli být ochuzeni ani lidé, kteří se o vlastní zvíře starat nemohou. Například senioři, osoby s mentálním postižením, s fyzickým handicapem, autismem nebo psychickými problémy. Kočičí terapie je způsobem, jak pomáhat těmto lidem hledat klid, úlevu od stresu a pocit štěstí.
Terapeutický účinek má už jen návštěva zvířete a neformální kontakt s ním, terapií v užší definici je strukturované sezení zaměřené na určitý problém. Zde může jít o mluvení, péči nebo různé hry.